Згідно з підписаним в Брюселі в п'ятницю, 31 жовтня, Євросоюзом, Росією та Україною угодою, Москва до кінця першого кварталу 2015 року має поставити на умовах передоплати Києву газ за ціною в 385 доларів за тисячу кубометрів - тобто, зі знижкою (за рахунок скасування експортного мита) в 100 доларів за тисячу кубометрів.

В свою чергу Україна повинна буде закупити в цей період не менше чотирьох мільярдів кубометрів газу і погасити до кінця року 3, 1 мільярда доларів боргу "Газпрому". Його загальний обсяг становить 5,3 мільярда. Українські експерти не в захваті від цієї угоди і вважають, що тиск на Київ з боку Євросоюзу виявився вигідним Росії. 

Невигідна ціна

"Росія домоглася всього, чого хотіла, а ми не добилися нічого. На жаль, Європа грає не на нашому боці", - так прокоментував брюсельські газові домовленості колишній уповноважений президента України з питань міжнародної енергобезпеки Богдан Соколовський. В інтерв'ю Deutsche Welle він зазначив, що не розуміє, чому ціна російського газу для України залишається вищою, ніж для європейських країн за довгостроковими контрактами. "Я не знаю, чим ми настільки гірше Європи", - додав Соколовський. 

І нагадав, що вартість російського газу в 385 доларів за тисячу кубометрів з урахуванням падіння цін на нафту в листопаді-грудні Київ платитиме 378 доларів. На 20-25 доларів вище ціни, за якою Україна купує газ по реверсу з Європи. Експерт вважає, що це лише доводить несправедливість російських вимог.

"Не забувайте, що шлях транспортування газу з Росії на Україну значно коротший, ніж реверсний шлях з Норвегії", - вказав Соколовський. За його підрахунками, накопичених в підземних газосховищах 17 мільярдів кубометрів, разом з 20 мільярдами, які видобуває Україна на своїй території, а також палива, отриманого по реверсу з ЄС, цілком могло б вистачити Україні, щоб пережити зиму взагалі без російського газу. 

Непрозорий ринок 

Таку можливість не виключила і президент дослідницького центру Dixi Group Олена Павленко. Але вона вважає, що даний прогноз може бути лише приблизним. Адже на Україні ринок споживання газу залишається непрозорим. Точно розрахувати потреби держави в імпортованому блакитному паливі поки неможливо, поскаржилася експерт.

"На жаль, відсутність лічильників та прозорої системи обліку споживання газу на Україні змушує вірити тому, що нам на пальцях розповідають компанії та органи влади - хто і скільки спожив", - пояснила Павленко в інтерв'ю DW. За її словами, запровадження прозорого обліку має стати одним з першочергових кроків з реформування українського газового ринку 

Подальше залежить від Стокгольмського арбітражу 

Олена Павленко вважає, що через тиск ЄС на Україну підписану в Брюселі тристоронню газову угоду забезпечило Києву лише мінімальні поступки з боку Москви. Нові домовленості по закінченні терміну дії нинішніх навесні 2015 залежатиме, за висловом Павленко, від вердикту Стокгольмського арбітражу, в якому Київ оскаржує газові ціни, встановлені "Газпромом". 

"На моє тверде переконання, це рішення буде на користь України, бо ми опинилися в мережах багатьох підозрілих бартерних схем, що діють за принципом "ти - мені, я - тобі", - зазначила Павленко. В результаті, за її словами, Україна "багато переплачує росіянам". Змінити цю ситуацію, прогнозує Павленко, може рішення Стокгольмського арбітражу. "Я сподіваюся, наші відносини стануть прозорими, і газова ціна більше не буде формуватися "під столом", - додала експерт.

Кнопки соціальних мереж

Сподобалось? Поділись новиною з друзями, клікнувши на кнопку улюбленої соц.мережі:

Цікаво? Розкажи друзям

Архів новин

Читайте нас у "ВКонтакті"

Наверх